Relacja z XII Festiwalu Misyjnego „Bóg mnie kocha” pod patronatem Rektora UKSW

W niedzielę 1 czerwca br odbył się XII Festiwal Misyjny z udziałem kilkudziesięciu misjonarzy z całego świata oraz kilkuset młodych członków Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci. Spotkanie zorganizowała Fundacja Polska Raoula Follereau we współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds Misji, Uniwersytetem Otwartym UKSW, Burmistrzem Miasta Zielonka oraz harcerzami z 58 Szczepu ZHR.

Doroczne wielkie święto misjonarzy i ich dobroczyńców rozpoczęła uroczysta Msza św. Koncelebrowana w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce  pod rzewodnictwem krajowego sekretarza Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji ks. dra Kazimierza Szymczychy. Witając licznie zgromadzonych w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej uczestników uroczystości ks. proboszcz Mieczysław Stefaniuk (Proboszcz Roku 2013) przeczytał specjalne posłanie, jakie do uczestników Festiwalu skierował ks. abp Henryk Hozer. Podczas homilii ks. Kazimierz Szymczycha nawiązał do obchodzonego tego dnia święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które nie przypadkowo w tym roku zbiegło się w czasie z Międzynarodowym Dniem Dziecka.

Transmitowana na cały świat przez TVP POLONIA Mszę św. Uświetniły między innymi  śpiewy artystów filharmonii w Łuck.

Po południu na Placu Jana Pawła II odbył się wielki koncert, podczas którego wystąpili zespoły „Siewcy Lednicy”, „Barwy Kresowe” oraz przybyły do Zielonki prosto z Sopotu, gdzie na festiwalu TOP TRENDY 2014 otrzymał prestiżową nagrodę publiczności zespół „FutureFolk”.

Podczas oficjalnej części koncertu marszałek Bractwa Kurkowego Gniewomir Rokosz-Kuczyński przeczytał list, jaki do uczestników XII Festiwalu Misyjnego w Zielonce skierowała mieszkająca w Londynie pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska.

Każdego roku na Festiwalu Misyjnym wręczana jest Nagroda im. małej Ani z Zielonki przyznawana za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży. W tym roku laureatem Nagrody im. małej Ani z Zielonki został zespół „Familijnej Jedynki” Polskiego Radia. W imieniu zespołu z rąk Mamy Ani, proboszcza i burmistrza Zielonki nagrodę odebrał dyrektor Redakcji Programów Katolickich Polskiego radia ks. Krzysztof Ołdakowski SJ.

Przez cały dzień na Placu Jana Pawła II czynne były liczne stoiska misyjne oraz prowadzona przez harcerzy z 58 Szczepu ZHR Kawiarnia „Pod Żyrafą” ze słynną zupa z Krokodyla. Misjonarze a także dzieci i młodzież ze szkół w Zielonce przygotowali ciekawe gry i zabawy, były ciasta od rodziców Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kącik malowania twarzy, trampolina, zawody sztuki łuczniczej i wiele innych atrakcji. Na stoiskach misyjnych można było nabyć ciekawe książki, oraz oryginalne pamiątki z dalekich krajów misyjnych.

List ks. abpa Henryka Hosera

Posłanie Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej

Homilia

Fotorelacja z Festiwalu Michała Szałaty, Grzegorza Karczmarczyka i Mikołaja Włodarczyka