Prof. Bogdan Chazan w Akademii UO UKSW Płońsku

W poniedziałek 27 października odbył się kolejny wykład w Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa. Tym razem, ze względu na duże zainteresowanie wykładem, który wygłosił prof. Bogdan Chazan, spotkanie odbyło się w sali teatralnej im Ks. Kan. Mirosława Tabaki pod kościołem św. Maksymiliana w Płońsku. Nasz prelegent witany był kwiatami, podziękowaniami ze strony pacjentek i dzieci, które przyszły na świat w kierowanym przez prof. Chazana szpitalu im. św. Rodziny w Warszawie. Licznie zebranych słuchaczy Uniwersytetu Otwartego UKSW przywitał miejscowy proboszcz ks. kan. mgr Zbigniew Sajewski. Pierwszą część spotkania poprowadził kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata, który w swoim wystąpieniu przedstawił filozoficzne podstawy konieczności respektowania wolności sumienia, niezależnie od arbitralnie ustanawianych rozwiązań legislacyjnych.

Wolność człowieka nie jest darowanym przez kogokolwiek przywilejem, ale wynika z natury człowieka, który jest bytem rozumnym, potrafi poznawać otaczającą go rzeczywistość, jest zdolny do samodzielnej oceny i wyboru dobra dla siebie.

Profesor Bogdan Chazan zwrócił uwagę na wadliwie skonstruowaną formułę klauzuli sumienia w polskim prawie. Oto bowiem słusznie dopuszcza się możliwość odstąpienia lekarza od czynności, które pozostając zgodnymi z zasadami prawa stanowionego budzą sprzeciw sumienia, jako niegodziwe i niemoralne. Ale zarazem nakłada się na lekarza obowiązek wskazania osoby, która wykona te czynności. W rezultacie jest to konstrukcja, która sama sobie przeczy. Wskazanie bowiem innego sprawcy czynu czyni mnie współsprawcą. Prof. Chazan odnosząc się do aktualnie toczonej dyskusji na temat roli sumienia w zawodzie lekarza wyraził nadzieję, że wszystkie dyskusje, spotkania, spory przyczyniają się do pogłębienia refleksji nad problemami moralnymi związanymi z wykonywaniem zawodów medycznych.

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach