Uniwersytet Otwarty UKSW na XIV Dniach Nauki w Zielonce

W dniach 4-5 grudnia br. w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce koło Warszawy odbyły się organizowane już po raz czternasty „Dni Nauki”. Tym razem spotkanie, w którym wzięło udział kilkuset uczniów z okolicznych szkół średnich zorganizowane zostało przy współudziale Uniwersytetu Otwartego UKSW pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora naszej Uczelni ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego.

Jak przypomniała pani dyrektor Zespołu Szkół, mgr Anna Nowińska-Mróz, patron szkoły, prezydent Mościcki był nie tylko ważną postacią w politycznej historii Polski, ale był także naukowcem, inżynierem, badaczem, konstruktorem i wynalazcą, z którego dorobku do dziś korzystamy. Doroczne Dni Nauki organizowane we współpracy z warszawskimi uczelniami zarówno humanistycznymi, jak też technicznymi są dla uczniów doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy w wybranych dziedzinach nauki, ale także pomagają wybrać odpowiednią dla siebie uczelnię. Program dwudniowej sesji naukowej obejmował blisko dwadzieścia wykładów, seminariów i warsztatów naukowych obejmujących zarówno zagadnienia nauk humanistycznych, jak też nauk ścisłych i technicznych. Uniwersytet Otwarty UKSW przygotował trzy wystąpienia. Pierwszy wykład plenarny na temat „Chrześcijańskie korzenie kultury Europy” wygłosił kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata. Drugi referat zatytułowany „Chrześcijańskie podstawy nauki współczesnej” wygłosił dr Tomasz Terlikowski. Natomiast warsztaty matematyczne dla zainteresowanych uczniów poprowadził mgr Marek Kłocewiak.

Swoje wykłady zaprezentowali także sami uczniowie a najlepsze wystąpienia zostały nagrodzone.

Zapis fragmentów wykładu dra Kazimierza Szałaty.