O kulturze obrazka w Akademii Cnót Obywatelskich

Jak się wybronić przed ideologią obrazka?- to pytanie któremu został poświęcony wieczór w Akademii Cnót Obywatelskich UO UKSW 17 grudnia br. w sali św. Wincentego przy warszawskiej bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Jak powiedział prowadzący spotkanie kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata, żyjemy w czasach przełomu w naszej kulturze, która powoli rezygnuje z utrwalanego w piśmie dyskursu na rzecz prezentowanego przez telewizję i internet obrazka. W ten sposób przekazywany komunikat nie odwołuje się już do naszego rozumu a do samych tylko emocji. Gość spotkania red. Tomasz Terlikowskidyrektor Telewizji Republika w sposób niezwykle atrakcyjny, oparty na przykładach, przedstawił skutki tej transformacji kulturowej.

Okazuje się, że według badań przekaz medialny tylko w 15 % odwołuje się do naszego intelektu — 85 % to pokarm dla emocji. Redaktor Terlikowski przedstawił wiele sposobów manipulowania obrazem, który decyduje o naszym sposobie odbioru przekazywanego komunikatu. Niestety, jak się wydaje, wobec tych manipulacji jesteśmy bezbronni. Szczególnie dotyczy to dzieci i młodzieży. Stąd uczestniczący w spotkaniu proboszcz bazyliki św. Krzyża ks. Robert Berdychowskizwrócił uwagę na problem roli dobrego wychowania w rodzinach. Podczas ożywionej dyskusji pojawiła się propozycja, by jedno z kolejnych spotkań w Akademii Cnót Obywatelskich poświęcić właśnie problemom związanym z odpowiedzialnym wychowaniem. Kiedy szkoła całkowicie zrezygnowała z wychowywania, rola rodziny, a zwłaszcza wychowawcza rola ojca w rodzinie stała się sprawą najwyższej wagi — również w kontekście kształtowania cnót obywatelskich.