Pod patronatem Rektora UKSW i Biskupa Łuckiego Majowa Sesja Szkoły Katedralnej UO UKSW

W niedzielę 17 maja br. odbyła się kolejna sesja Szkoły Katedralnej UO UKSW w Łucku na Ukrainie. Spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą odprawił Dziekan Wydziału Nauk o Rodzinie UKSW ks. prof. Mieczysław Ozorowski. Tym razem łuckie kolokwium organizowane przez Uniwersytet Otwarty UKSW we współpracy ze Stowarzyszeniem Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu oraz Diecezją Wołyńską miało wyjątkowy charakter i to z kilku powodów.

Odbyło się dokładnie w rocznicę ingresu ks. bpa Vitalija Skomarovskiego do katedry Łuckiej i było połączone z inauguracją nowej sali w katedrze, przygotowanej dla Szkoły Katedralnej. Jak przypomniał założyciel i dyrektor Ośrodka Duszpastersko-wydawniczego „Wołanie z Wołyniaks. Vitold Yosif Kovaliv, kiedy jeszcze w katedrze było muzeum ateizmu, w tej sali, stanowiącej przez ostatnie lata magazyn muzealny, odprawiały się pierwsze nabożeństwa. Dziś dzięki staraniom ks. bpa Vitalija Skomarovskiego, ta część katedry została pięknie odnowiona i w przyszłości służyć będzie nie tylko Szkole Katedralnej.

Tematem majowej sesji, którą poprowadził dyrektor stowarzyszenia „Barwy Kresowe” Jerzy Rolinger była rodzina w świetle nauki społecznej Kościoła.

Sesję otworzył wykład kierownika Szkoły Katedralnej UO UKSW dra Kazimierza Szałaty „Szczęście czyli żywot człowieka poczciwego w rodzinie”. Następnie ks. prof. Mieczysław Ozorowski zaprezentował wystąpienie „Rodzina bogactwem Kościoła”.

Ze względu na wzrost zainteresowania wykładami realizowanymi w ramach Szkoły Katedralnej, część wykładów prezentowana jest w języku ukraińskim. Tym razem naukę kościoła katolickiego na temat rodziny w wykładzie „Сім’я та суспільство в соціальній науці Церкви” w języku naszych wschodnich sąsiadów przedstawił ks. Vitold Yosif Kovaliv. Również w języku ukraińskim dr Fedir i dr Miriosława Dawydiuk przedstawili historię rozwoju kościoła domowego na Ukrainie i jego wpływ na życie małżeńskie i rodzinne. Dyrektor Kliniki Przyjaznej dla młodzieży dr Mirosław Naumczuk w ciekawy sposób przedstawił pracę swojej placówki, która niesie pomoc młodym ludziom pragnącym założyć rodzinę, bądź też potrzebującym wsparcia. Jak zawsze, w majowej sesji Szkoły Katedralnej UO UKSW w Łucku uczestniczyło wiele znakomitych osobistości wśród których trzeba wymienić panią Konsul Generalną Beatę Brzywczy oraz panią prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im Tadeusza Kościuszki Nuinę Poremską.

Przy okazji majowej sesji kierownik Szkoły Katedralnej dr Kazimierz Szałata w towarzystwie ks. prof. Mieczysława Ozorowskiego, koordynatora Szkoły katedralnej Michała Szałaty i wolontariusza Fundacji Follereau Krzysztofa Kusiaka zwiedzili ośrodek Duszpastersko-wydawniczy „Wołanie z Wołynia” w Ostrogu, mieszczący się w dawnej siedzibie Ostrogskiego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego Narodowy Uniwersytet zwany „Ostrogską Akademią” oraz prowadzoną przez prof. Jerzego Waleckiego Obwodową Klinikę Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Łucku.

 

Fotorelacja Michała Szałaty:

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach