Pod patronatem Rektora UKSW XIII Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”

W niedzielę 21 czerwca br. w Zielonce koło Warszawy odbył się XIII Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha” zorganizowany przez Fundację Polską Raoula Follereau pod patronatem przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds Misji ks. bpa Jerzego Mazura, ks. abpa Henryka Hosera i Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego. W tym niecodziennym spotkaniu wypełnionym modlitwą, refleksją i zabawą wzięło udział kilkunastu misjonarzy z różnych stron świata oraz ponad tysiąc uczestników z różnych stron Polski.

Doroczne święto misjonarzy i ich dobroczyńców rozpoczęło się od mszy św. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył dyrektor Centrum Formacji Misyjnej ks. Jan Fecko. Homilię wygłosił pallotyn z Republiki Demokratycznej Kongo ks. Benjamin Bahashi. Podczas Mszy św., w której wzięło udział kilkuset przedstawicieli Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci wystąpił chór miejski im. Józefa Gromali.

Koncert na Placu Jana Pawła II otworzył organizator Festiwalu, prezes Fundacji Follereau dr Kazimierz Szałata w towarzystwie delegata przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji bpa Jerzego Mazura, ks. Jana Fecko, proboszcza parafii Matki Boskiej częstochowskiej ks. Mieczysława Stefaniuka, dyrektora Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Kryży oraz  burmistrza miasta Zielonka Grzegorza Dudzika. Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadzili misjonarze z różnych stron świata. Koronka odmawiana była w pięciu językach: po polsku, angielsku, francusku oraz w języku suahili i kinyarwanda.

Podczas koncertu wystąpił znany daleko poza granicami naszego kraju zespół DIKANDA oraz MALEO REGGAE ROCKERS. W trakcie koncertu wręczona została doroczna Nagroda im. Malej Ani z Zielonki. Tym razem za nieoceniony wkład w tworzenie i rozwój ruchu misyjnego wśród dzieci i młodzieży uhonorowany został 58 Szczep DHH i GZ „Rosa Venti Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Warto przypomnieć, że dotychczas Nagrodę im. Małej Ani z Zielonki otrzymali: Darek Malejonek (2004), Józef i Joszko Broda (2005), Robert Friedrych Litza (2006), ks. Roman Rusinek (2007), Magda Anioł (2008), dr Wanda Błeńska (nagroda specjalna 2008), Telewizyjny Program ZIARNO (2009), Zespół „Siewcy Lednicy” (2010), Tygodnik Katolicki „Niedziela” (2011), dh Kamil Kulczycki (2012), Anna Sobiech Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (2013), Zespół Familijnej Jedynki Polskiego Radia (2014)

Przez cały dzień na Placu Jana Pawła II czynne były liczne stoiska misyjne oraz „Kawiarnia u Żyrafy” ze słynną zupą z krokodyla. Uczestnicy Festiwalu mogli obejrzeć wystawę zdjęć obrazującą pracę Fundacji Polskiej Raoula Follereau a także zapoznać się z ofertą Uniwersytetu Otwartego UKSW. Misjonarze i wolontariusze z Fundacji Salvatti, Stowarzyszenie Misji Afrykańskich oraz siostry dominikanki misjonarki Jezusa i Maryi przygotowali wiele ciekawych zabaw, gier i animacji dla dzieci. Swoje stoiska misyjne zaprezentowali także uczniowie z Zespołu Szkół im. Prezydenta Mościckiego oraz z Gimnazjum Miejskiego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zielonce. Rodzice gimnazjalistów przygotowali na tę okazję pyszne ciasta. Na czas Festiwalu na Placu Jana Pawła II pojawiła się prawdziwa wiertnica do budowy studni głębinowych, taka jakich używa się przy realizacji odwiertów w Afryce. Ostatnia studnia sfinansowana przez fundację Polską Raoula Follereau wybudowana w Kamerunie  przez polskie misjonarki ze zgromadzenia sióstr służebniczek śląskich otrzymała imię Malej Ani z Zielonki.

Organizatorzy XIII Festiwalu Misyjnego „Bóg mnie kocha” dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego święta misyjnego w Zielonce a w szczególności koordynatorowi logistyki Michałowi Szałacie, władzom miasta Zielonka, rodzinom państwa Pietrzaków (Hotel i Restauracja), Jurzyków (Zakłady Mięsne VISAPIS) oraz Kryńskich (Top Classic).

Fotorelacja Michała Szałaty.