Animatorzy Światowych Dni Młodzieży z Francji w UKSW

W dniach od 19 do 23 października 2015 roku odbyła się pierwsza sesja realizowana przez Uniwersytet Otwarty UKSW w ramach programu Pour découvrir le pays de JMJ dla animatorów Światowych Dni Młodzieży z diecezji Évry pod Paryżem. Delegacji przewodniczył krajowy duszpasterz szkół wyższych we Francji i zarazem delegat biskupa diecezji Évry Michela Dubosta do spraw młodzieży o. Antoine de LA FAYOLLE OP.

Kilkudniowa sesja wypełniona wykładami dotyczącymi historii kościoła w Polsce i w Europie Centralnej, spotkaniami i dyskusjami rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce z udziałem miejscowych wolontariuszy przygotowujących się na przyjęcie w Polsce, w lipcu przyszłego roku gości z całego świata. We wtorek francuska delegacja miała okazję zapoznać się z historią Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W imieniu rektora UKSW ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego gości przyjęli: dyrektor Kancelarii Rektora UKSW Ks. mgr lic. Jarosław Dąbrowski oraz kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata, który jest zarazem organizatorem i realizatorem sesji formacyjnych organizowanych dla liderów duszpasterstw akademickich z Francji i Szwajcarii w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży „Kraków 2016”. Podczas pobytu w naszej Uczelni uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dra Kazimierza Szałaty dotyczącego kościoła w Polsce oraz w Europie Centralnej i Wschodniej ze szczególnym naciskiem na doświadczenie programowej komunistycznej ateizacji. Druga część wykładu dotyczyła duchowości świętych Polskich ze szczególnym uwzględnieniem przesłania św. Maksymiliana Marii Kolbe, św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II.

Jeszcze tego samego dnia francuscy animatorzy ŚDM odwiedzili obóz koncentracyjny na Majdanku i modlili się w archikatedrze lubelskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Po Mszy św. proboszcz katedry ks. Adam Lewandowski przedstawił historię diecezji i katedry lubelskiej, na terenie której w lipcu 2016 młodzież z diecezji Évry realizować będzie część swojego programu w ramach przygotowań do finałowej części spotkania w Krakowie. Dzięki uprzejmości gospodarza, mimo późnej pory, goście mogli obejrzeć skarbiec lubelskiej katedry oraz słynną akustyczną zakrystię.

Kolejny etap podróży po Polsce realizowany był w Sandomierzu i Krakowie. W drodze powrotnej francuscy goście modlili się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Odwiedzili też redakcję tygodnika katolickiego Niedziela gdzie zostali przyjęci przez redaktora naczelnego panią Lidię Dutkiewicz. W redakcyjnym studio radiowym zrealizowano audycję na temat przygotowań do przyszłorocznego święta młodzieży w Krakowie.

Ważnym wydarzeniem w bogatym programie sesji formacyjnej było spotkanie ze słuchaczami Akademii Formacji Chrześcijańskiej UO UKSW rekrutującymi się ze studentów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Podczas spotkania w kaplicy Res Sacra Miser na warszawskiej Starówce Dyrektor Biura Zespołu do spraw Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża przedstawił krótko sytuację Kościoła w krajach postsowieckich, po czym odbyła się bardzo ciekawa wymiana doświadczeń na temat uczestnictwa młodych ludzi w życiu kościoła we Francji i w krajach Europy Wschodniej. Jak zapowiedział prowadzący spotkanie dr Kazimierz Szałata rozpoczęta w Warszawie dyskusja ma być kontynuowana drogą internetową.

Ostatnim etapem sesji formacyjnej dla animatorów Światowych Dni Młodzieży z Francji była sesja historyczna w Muzeum Powstania Warszawskiego, połączona ze zwiedzaniem placówki i projekcją filmu. Gości przywitał kierownik Działu Edukacji Karol Mazur. Kilkugodzinny wykład na temat historii Polski oraz roli kościoła katolickiego w życiu polskiego narodu przeprowadził historyk Maciej Podbielkowski. Swoimi doświadczeniami na temat nauczania historii w ramach edukacji muzealnej podzieliła się Urszula Karczmarczyk Szałata, która jest absolwentką UKSW. Po powrocie do Francji uczestnicy sesji dzielić się będą zdobytą wiedzą i doświadczeniami w swoich grupach duszpasterskich. Informacja o sesjach formacyjnych dla obcokrajowców przygotowanych przez Uniwersytet Otwarty UKSW znajdzie się na stronie krajowego duszpasterstwa szkół wyższych we Francji.

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach