Matematyka - matura i studia

1. Numer kursu
KMS/53/10
2. Nazwa kursu Matematyka - matura i studia
3. Prowadzący dr Kazimierz Jezuita, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych
4. Forma zajęć Wykłady i ćwiczenia; rozwiązywanie zadań obowiązujących na poziomie rozszerzonym
5. Liczba godzin 32 godzin (8 x 4 godziny)
6. Termin

Terminy zajęć do uzgodnienia z wykładowcą i grupą.

7. Cena  380 zł
8. Cel kursu

Powtórzenie i rozszerzenie materiału ze szkoły średniej, które ułatwi zdanie matury i podjęcie studiów.

9. Warunki wstępne

Uczniowie ostatnich dwóch lat liceów i techników.

10. Treści
  • Podstawy logiki i wyrażenia algebraiczne
  • Liczby naturalne i całkowite oraz wymierne i rzeczywiste
  • Indukcja matematyczna
  • Funkcja liniowa, kwadratowa, równania i nierówności
  • Wielomiany
  • Ciągi liczbowe, ciąg arytmetyczny, geometryczny, ciągi dane rekurencyjnie, granica ciągu
  • Funkcje trygonometryczne
  • Funkcje wykładnicze i logarytmiczne
  • Planimetria i stereometria
  • Elementy statystyki opisowej, średnia arytmetyczna, średnia arytmetyczna ważona, inne średnie (geometryczna, harmoniczna), odchylenie standardowe)
  • Kombinatoryka (permutacje, wariacje, kombinacje), zdarzenia elementarne, prawdopodobieństwo zdarzeń, sumy, iloczynu i różnicy zdarzeń
11. Oczekiwane efekty kształcenia

Słuchacz będzie potrafił zdefiniować i wyjaśnić zagadnienia z zakresu matematyki szkoły średniej, rozwiązać zadania obowiązujące na maturze na poziomie rozszerzonym, a także zanalizować problem matematyczny i zaproponować jego rozwiązanie.

12. Zasady zaliczenia

Egzamin końcowy potwierdzający uzyskanie zakładanych efektów kształcenia.