Lp. Element opisu kursu Opis
1. Numer kursu
CZM/115/12
2. Nazwa kursu "Nie jestem stąd. Czesław Miłosz - od zwątpienia do powrotu. Zmagania z chrześcijaństwem"
3. Prowadzący Marcin J.Witan
4. Forma zajęć wykład
5. Liczba godzin 4 spotkania po 60 minut
6. Termin

Do uzgodnienia z prowadzącym zajęcia

7. Cena  50 zł
8. Cel kursu

Uczestnicy poznają chrześcijański wymiar twórczości Miłosza, jego rozumienie katolicyzmu i poetyckie tego odzwierciedlenie a także dowiedzą się o miłoszowym ujęciu dialogu katolicyzmu ze światem współczesnym.

9. Warunki wstępne

Warunki wstępne

Minimum uczniowie klas II i III LO i studenci

10. Treści Analiza chrześcijańskiego wymiaru poezji Noblisty na przykładzie jego wierszy i prozy, nałożona na  historię jego życia i z nią nierozerwalnie związana.
11. Oczekiwane efekty kształcenia

- umiejętność określenia faz twórczości Poety w kontekście jego wiary i postawy zyciowej;

- zdolność  wskazania kluczowych utworów poetyckich, ilustrujących chrześcijańskie przekonania autora;

- umiejętność zinterpretowania ewolucji Poety od katolicyzmu poprzez uwiedzenie ‘izmami’ z powrotem do katolicyzmu, zdolność powiązania jej z jego życiem i poglądami;

- zdolność dostrzeżenia uniwersalnego znaczenia chrześcijaństwa i jego wartości, obecnych w twórczości Miłosza, rozpoznanie wagi tych treści we własnym życiu człowieka pytającego o Sens;

12. Zasady zaliczenia

Rozmowa oceniająca (oczywiście nie na stopień)