Kierownik UO UKSW w zespole ds. beatyfikacji Raoula Follereau

W czwartek 26 czerwca br. kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata wziął udział w spotkaniu Zespołu przy postulatorze procesu beatyfikacyjnego wielkiego humanisty XX wieku Raoula Follereau. Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św. w kaplicy Matki Bożej z La Salette przy  Rue de Dantzig w Paryżu, którą odprawił postulator procesu o. Bernard Courrone ss. cc. Podczas spotkania Zespołu z bpem Philippe Breton prof. Etienne Thévenin z  Centre de Recherche Universitaire Lorrain d'Histoire (Uniwersytet w Nancy) przedstawił plan pracy kierowanej przez siebie komisji historycznej, której celem będzie wyjaśnienie wszystkich kontekstów politycznych związanych z szeroką, międzynarodową działalnością Raoula Follereau.

Dr Kazimierz Szałata odnosząc się do miejsca myśli i dzieła Follereau w kościele wskazał na leżące u ich postaw trzy podstawowe zasady nauki społecznej kościoła (solidarność, subsydiarność i miłosierdzie), które powinny być badane w kontekście ewangelizacyjnego wymiaru dzieła Apostoła Trędowatych. Dr Kazimierz Szałata w ramach pracy Zespołu i Unione Internationale des Associations Raoul Follereau pracuje nad „Kodeksem etycznym”  dla wszystkich, działających dziś na świecie stowarzyszeń i fundacji noszących imię Raoula Follereau. W przyszłym roku planowana jest wspólna sesja naukowa na temat dziedzictwa Follereau przy współudziale Uniwersytetu Otwartego UKSW.

Uczestnicy spotkania. Od lewej: mec. Xavier Delsol, mec. François Rambuteau, o. Bernard Courrone ss. cc. (postulator), Alain Morisot, Régis de Bernon, Yvon Pinson (wicepostulator), dr Kazimierz Szałata, Michel Récipon, prof.  Etienne Thévenin.