UO UKSW w Zamku Królewskim

Odpowiadając na zaproszenie sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Ukrainy ks. bpa Vitalija Skomarovskiego, w piątek 8 kwietnia br. kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata wziął udział w uroczystościach związanych z przekazaniem diecezji Łuckiej kopii zaginionego obrazu Matki Boskiej Kazimierzeckiej z Kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce. Uroczystości otworzyła konferencja prasowa w siedzibie Episkopatu Polski z udziałem sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Ukrainy ks. bpa Vitalija Skomarovskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. bpa Artura Nizińskiego, rzecznika KEP ks. Pawła Rytel-Adrianika oraz prezesa Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dra Michała Laszczkowskiego.

Po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, podczas której przekazano na ręce ks. bpa Skomarovskiego oraz proboszcza parafii Trójcy Świętej w Ołyce ks. Jerzego Pohnerybki kopii obrazu Matki Boskiej Kazimierzeckiej. Spotkanie było także okazją do rozmów na temat rozwoju prowadzonej przez Uniwersytet Otwarty UKSW Szkoły Katedralnej w Łucku. Przed południem delegacja kościoła katolickiego na Ukrainie została przyjęta przez kierownika działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego dra Karola Mazura, który będzie gościem jednej z najbliższych sesji w Łuckiej Szkole Katedralnej UO UKSW. Po wystawie upamiętniającej 63 dni walk powstańczych gości oprowadził historyk Muzeum Powstania Warszawskiego Maciej Podbielkowski.